Opracowana przez EFET umowa ramowa jest chyba najbardziej znanym przykładem standardowegokontraktu na rynku energii w Europie. Mimo braku wymogów formalnych oraz jakichkolwieknacisków, grono firm wykorzystujących ten standard wciąż się zwiększa. W Polscedo 2005 roku próby wprowadzania standardu umowy opracowanej na bazie umowy EFETkończyły się niestety wprowadzaniem mniejszych lub większych modyfikacji w standardowejumowie. Pod koniec 2004 roku w ramach TOE został powołany Zespół, który opracowałjednolite polskie tłumaczenie umowy oraz dwujęzyczny arkusz wyboru i załączniki.Polskie tłumaczenie zostało pozytywnie zaopiniowane przez jedną ze znanych KancelariiPrawnych, uzyskało także aprobatę EFETu. Mając nadzieję na coraz szersze wykorzystanieumowy przedstawiamy skrót najważniejszych informacji nt. samego EFET, nt. wprowadzanychstandardów oraz komplet dokumentów, stanowiących polskie tłumaczenie umowy ramowejEFET.
EFET - podstawowe informacje o organizacji
The European Federation of Energy Traders (EFET) została utworzona w 1999 roku w celu poprawy warunków handlu energią w Europie oraz umożliwienia wymiany informacji pomiędzy uczestnikami rynku energii. EFET jest uzupełnieniem istniejących organizacji branżowych działających w strukturach europejskich, przy czym jest organizacją ukierunkowaną głownie na zagadnienia powiązane z handlem energią.
Można wymienić następujące
cechy charakteryzujące EFET, które świadczą o rozwoju i sukcesie organizacji:
- całkowita bezstronność
- międzynarodowy charakter (Europa)
- niedochodowy charakter organizacji
- jawność i równość we wszystkich działaniach
- wysoka jakość i wydajność w dostarczaniu pomocy organizacjom zrzeszającym handlujących energią
- partnerski charakter dyskusji
Działalność zrzeszającego 80 członków EFETu obejmuje następujące obszary:
- lobbing z wykorzystaniem wszystkich możliwych i prawnie dopuszczalnych środków
- komunikacja i dyskusje z przedstawicielami rynku energii i operatorami systemów oraz ich organizacjami
- public relations
- rozpowszechnianie informacji wśród członków EFET
- spotkania grup roboczych
- standaryzacja i harmonizacja
- badania
Więcej informacji na temat EFET można znaleźć na stronie
www.efet.org, na podstawie której opracowano powyższe informacje.
Standard EFET dla energii elektrycznej - podstawowe informacje
Znaczenie standardów
Standaryzacja jest jedną z podstawowych form umożliwiających jednoznaczne i zunifikowane podejście do prowadzenia działalności gospodarczej i zawierania kontraktów na rynkach. W zakresie rynku energii najbardziej znanym standardem zawierania kontraktów w Europie jest umowa opracowana przez EFET. Mimo faktu, że EFET nie może, a nawet nie chce, aby ktokolwiek zmuszany był do wykorzystywania opracowanych przez tę organizację propozycji standardowych kontraktów, poziom ich wykorzystania przez uczestników rynków energii w Europie jest bardzo wysoki i wciąż rośnie. Sukces umów ramowych - kontraktów EFET jest wypadkową wielu czynników, m.in. takich jak:
- szybkość oraz możliwości rozwoju i przystosowania dokumentacji do różnego rodzaju transakcji handlowych
- umiejętność połączenia cech użytkowych z wysoką jakością prawną dokumentów
- ściśle określony dozwolony zakres zmian dokumentów
- otwarcie na propozycje wszelkich zmian poprawiających jakość dokumentów (niezależnie od faktu członkostwa lub nie w EFET)
- możliwość włączania dodatkowych załączników do umowy ramowej
- posiadanie analiz prawych nt. zgodności umowy ramowej z prawodawstwem poszczególnych krajów (liczba ekspertyz prawnych sukcesywnie wzrasta)
Zmiany w standardzie EFET
Zmiany w głównej części umowy ramowej mogą być wprowadzane jedynie w postaci zestandaryzowanej, w której zmienia się zapisy w tekście tzw. arkusza wyboru, a nie dokumencie głównym - Umowie Ramowej. Przewaga w korzystaniu ze zestandaryzowanej formy Umowy Ramowej z Arkuszem Wyboru obniża czas konieczny do dyskusji, negocjacji i przyjęcia w porównaniu z innymi formami umów. Należy jednak mieć na uwadze, że korzyść ta nie ma miejsca wtedy gdy poprawiamy lub wprowadzamy zmiany wprost do zapisów Umowy Ramowej. Jeśli jakiekolwiek zmiany są zrobione w części głównej Umowy Ramowej przyjęte zmiany powinny być wyszczególnione w tekście przez zaznaczenie ich tłustym drukiem. Należy także podkreślić, że EFET zgadza się na wykorzystanie i powielania Umowy Ramowej, przy czym nie zgadza się na wykorzystywanie swojej dokumentacji w celach sprzedaży.
EFET w Polsce
Dotychczasowe próby wprowadzania standardu umowy opracowanej na bazie umowy EFET w Polsce kończyły się wprowadzaniem mniejszych lub większych modyfikacji w standardowej umowie. W związku z tym TOE zdecydowało się rozpocząć działania w celu opracowania jednolitego tłumaczenia umowy oraz propozycji arkusza wyboru i załączników. Przyjęcie takiego jednolitego standardu na rynku polskim wydaje się celowe, ze względu na uwarunkowania handlu energią elektryczną. Wprowadzenie umowy EFET znacznie uprościłoby transakcje na polskim rynku energii. Planuje się, że (docelowo) umowa ramowa EFET będzie respektowana na rynku polskim przez większość przedsiębiorstw, wykorzystywana w większości transakcji oraz będzie stanowić podstawową umowę, którą zawierałyby przedsiębiorstwa energetyczne działające na rynku polskim w odniesieniu do transakcji zakupu/sprzedaży energii.
Dokumenty po pobrania
Zawartość strony udostępniona została przez Towarzystwo Obrotu Energią.