ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
PROCEDURA ZMIANY SPRZEDAWCY

Procedura zmiany sprzedawcy

czas trwania procedury

W przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy, tj. gdy odbiorca rozwiązuje umowę kompleksową ze sprzedawcą wykonującym zadania sprzedawcy z urzędu procedura nie może trwać dłużej niż 30 dni od dnia zgłoszenia zawarcia umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą.

W przypadku drugiej i każdej kolejnej zmiany, tj. gdy zawarte są odrębne umowy: sprzedaży i o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej procedura nie może trwać dłużej niż 14 dni od dnia zgłoszenia zawarcia umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą.

etapy procesu zmiany sprzedawcy

etapy procesu zmiany sprzedawcy

Krok 1

Odbiorca zawiera umowę sprzedaży z nowym sprzedawcą
Odbiorca dokonuje wyboru nowego sprzedawcy
Nowa umowa sprzedaży powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą. Takie rozwiązanie gwarantuje ciągłość sprzedaży
UWAGA: odbiorca powinien zapytać nowego sprzedawcę o możliwość zawarcia umowy kompleksowej (zastępującej dwie umowy - handlową i dystrybucyjną)

Krok 2

Ten krok może wykonać nowy sprzedawca
Odbiorca wypowiada umowę sprzedaży staremu sprzedawcy
W przypadku, gdy sprzedawcą dotychczasowym była dawna spółka dystrybucyjna, odbiorca wypowiada tzw. umowę kompleksową czyli obejmującą zarówno warunki sprzedaży energii elektrycznej jak i świadczenia usługi dystrybucji

Krok 3

Ten krok może wykonać nowy sprzedawca
Odbiorca zawiera umowę o świadczenie usługi dystrybucji
Po   wypowiedzeniu   umowy   kompleksowej,   oprócz   nowej   umowy   sprzedaży z wybranym sprzedawcą odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usługi dystrybucji.
Umowa   ta   wchodzi   w   życie   z   dniem    rozwiązania   umowy   kompleksowej.
Istotne jest,  że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji  odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony i nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.

Krok 4

Ten krok także może wykonać nowy sprzedawca
Odbiorca informuje OSD (operatora systemu dystrybucyjnego) o zawarciu nowej umowy sprzedaży
Zgłoszenie musi odpowiadać standardom przyjętym przez właściwego OSD i powinno zawierać: określenie stron nowej umowy sprzedaży, termin obowiązywania umowy, planowane ilości dostaw energii, określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (najczęściej będzie nim nowy sprzedawca).

Krok 5

Tu też odbiorca może korzystać z pomocy nowego sprzedawcy
W zależności od wielkości zużycia energii oraz w związku z istotnymi zmianami w zasadach rozliczeń po zmianie sprzedawcy konieczne może być dostosowanie układu pomiarowo - rozliczeniowego.
Koszty dostosowania  układu ponosi  właściciel  układu.  W przypadku  odbiorców przyłączonych do sieci o niskim napięciu, liczniki należą do operatorów systemów dystrybucyjnych.
W przypadku tych odbiorców, brak licznika z rejestracją i transmisją danych nie stanowi przeszkody w zmianie sprzedawcy.

Krok 6

W dniu  zmiany sprzedawcy  (wejścia w życie  nowej   umowy  sprzedaży)  OSD dokonuje odczytu licznika.
W przypadku liczników bez transmisji danych odczyt taki może być opóźniony, ale nie powinien nastąpić później niż w ciągu 5 dni roboczych po zmianie sprzedawcy. Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu oraz nowemu sprzedawcy w określonym terminie (do 5 dnia następnego miesiąca). Na tej podstawie dotychczasowy sprzedawca przygotuje rozliczenie końcowe.


KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Odbiorca 25.07.2012r. 11:02
Dlaczego wszyscy odbiorcy (lub chociaż nowi od 2011r.) nie mają od razu zawartej oddzielnej umowy na przesył energii... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: klient 22.02.2013r. 17:02
Nie mogę zmienić sprzedawcy bo OSD robi wszystko żeby tylko nie podpisać GUD-u z nowym sprzedawcą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: lukasz 02.12.2008r. 13:44
zapraszam do wypełnienia ankiety:... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ciekawy 17.12.2009r. 13:43
a co w przypadku gdy OSD nie przysyła umowy na dystrybucje np 2 miesiące od czasu wypowiedzenia umów kompleskowych i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE