ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: straty energetyczne w skali kraju wyniosły 150-200 mln zł
17.08.2017r. 16:25 17.08.2017r. 13:49

Oceniamy, że w skali kraju zniszczenia linii energetycznych związane z ostatnią nawałnicą wyniosły między 150 mln zł a 200 mln zł - powiedział w czwartek szef ME Krzysztof Tchórzewski.
Nawałnice z 10 i 11 sierpnia dotknęły głównie województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, powodując m.in. awarie energetyczne. Zerwane zostały linie energetyczne, połamane słupy wysokiego, średniego i niskiego napięcia, uszkodzone stacje transformatorowe.

Minister Krzysztof Tchórzewski pytany, na ile można szacować koszty usuwania skutków żywiołu, odpowiedział:

"Szacunek nawet zgrubny jest bardzo trudny, ale oceniamy, że w skali kraju to będzie od 150 do 200 mln zł".

Dodał, że w wielu przypadkach infrastruktura energetyczna jest odbudowywana prowizorycznie i będzie wymagać remontów kapitalnych.

Tchórzewski poinformował, że duże były uszkodzenia w krajowej sieci przesyłowej. Uszkodzone zostały linie najwyższych napięć 400 kV - linia Pasikurowice - Dobrzeń oraz linie: 220 kV Gdańsk-Żydowo, 220 kV Czerwonak-Pątnów oraz 220 kV Adamów-Pabianice.

"PSE przeorganizowały cały system. Groziło nam wyłączenie systemu energetycznego w ogóle z pracy. Była bardzo trudna sytuacja, jednak dzięki przełączeniom i rezerwowym układom sieci, które zostały wykonane (...) cały system energetyczny nie poniósł żadnych szkód" - powiedział.

Minister poinformował, że w kryzysowym momencie prądu nie miało ok. 463 tys. odbiorców. Brak prądu dotknął odbiorców spółek Enea (255 tys.), Energa (178 tys.), Tauron (26 tys.) i PGE (16 tys.).

Z najnowszych danych wynika, że prądu nie ma nadal 13 tys. drobnych odbiorców.

"Według stanu na godz. 6 rano zasilania nie miało ok. 16 tys. odbiorców, teraz to jest ok. 13 tys." - powiedział Tchórzewski, dodając, że w przypadku ok. 3 tys. odbiorców zasilania nie można przywrócić ze względu na uszkodzenia budynków.

W momencie szczytowym, 12 sierpnia, przy usuwaniu szkód nawałnic pracowało 650 brygad energetycznych.

Nad usuwaniem strat i przywracaniem dostaw energii pracują nadal spółki Enea i Energa.

Enea szacuje, że zasilania nie ma jeszcze ok. 7 tys. klientów. Z kolei na obszarze Energi bez prądu pozostaje ok. 5 tys. odbiorców.

Prezesi spółek Enea i Energa poinformowali, że majątek sieciowy grup był ubezpieczony, potrzebna będzie inwentaryzacja szkód.
"Straty nie przełożą się aż tak bardzo na wyniki grupy Energa" - powiedział prezes Daniel Obajtek.

Minister Tchórzewski ocenił, że spółkom energetycznym łatwiej podjąć się usuwania szkód i prowadzenia inwestycji, po tym jak ich zyski zostały zatrzymane.

"Możliwości inwestycyjne i modernizacyjne spółek są znacznie lepsze. W dwa lata zaoszczędziliśmy ok. 7 mld zł, nie wypłacając dywidend" - powiedział minister energii.

Minister pytany, czy Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w związku z usuwaniem skutków nawałnic, odpowiedział: "Myślę, że (...) ewentualnie będziemy się zwracali o to, żeby Komisja Europejska wyraziła zgodę na dokonanie zmiany lokalizacji środków, które Polsce są w ramach programu 2014-2020 przyznane".

Minister podziękował również sołtysom, samorządowcom wójtom i burmistrzom, za ich zaangażowanie podczas usuwania skutków nawałnic.

"W tym miejscu należy serdeczne podziękowanie złożyć wszystkim, szczególnie sołtysom, bo to we wszystkich miejscowościach ten pierwszy stopień naszej administracji, samorządowej, społecznej pokazał, jak ta lokalna ludność potrafi być dobrze zorganizowana" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dot. bieżącej sytuacji związanej z usuwaniem awarii energetycznych na obszarach dotkniętych nawałnicami minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podkreślił, że dzięki współpracy pracowników ME, pracowników wielu firm, służby leśnej, straży pożarnej i ludności lokalnej wszyscy mogli "normalnie pracować".

Podkreślił, że trzeba było sprawdzić, czy uszkodzone linie nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi. "Czy włączenie napięcia nie spowoduje jakichś wypadków, czy nie leżą gdzieś jeszcze linie, w których napięcie może się znaleźć" - mówił Tchórzewski. Dodał, że można było przywrócić napięcie, gdy to "wszystko zostało sprawdzone".

Powiedział, że dzięki współpracy wielu firm, służby leśnej, straży pożarnej oraz ludności lokalnej "uniknęliśmy wielu zagrożeń, które mogły mieć miejsce". "Uniknęliśmy tego, że nie było wypadków porażenia prądem, wypadków śmiertelnych" - podkreślił.

Dodał, że w momencie szczytowym, tj. 12 sierpnia, przy usuwaniu szkód nawałnic pracowało 650 brygad.

Tchórzewski zwrócił się także z podziękowaniami do sołtysa wsi Rytel Łukasza Ossowskiego, którego "zaangażowanie i praca lokalnej ludności nie w godzinach, a w dniach przyspieszyła włączenie zasilania w tej wsi.

"Wszystkim wam sołtysi, samorządowcy dziękuję za tę piękną solidarność społeczną, którą zademonstrowaliście" - podsumował.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: RE 17.08.2017r. 18:33
Panie Ministrze, w kryzysowym momencie co najmniej 150 tys. Odbiorców PGE nie miało energii elektrycznej. Nawałnice... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE