ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZPUE pracuje nad wdrożeniem rozwiązania Smart Power Station
30.11.2017r. 06:03

Kluczowym kierunkiem bieżącej aktywności badawczo-rozwojowej ZPUE jest temat magazynowania energii i wdrożenie na rynek rozwiązania Smart Power Station.
Komercjalizacja koncepcji SPS to krok w kierunku przyszłości i osiągnięcie, z którego skorzystają przede wszystkim: podmioty z dynamicznie rozwijającego się obszaru e-mobility, dystrybutorzy energii, zakłady przemysłowe i użytkownicy OZE - uważają przedstawiciele ZPUE,

Przełomowe rozwiązanie SPS wzbudza duże zainteresowanie w obszarze elektroenergetycznym i e-mobility. To całkowicie nowy element systemu energetycznego oparty o ideę systemów zasilania awaryjnego i sposób na nadprodukcje z sieci. Hybrydowy magazyn energii zabezpieczy nas przed nagłymi spadkami napięcia lub przerwami w zasilaniu. Rozwiązanie ma szczególne znaczenie dla "wrażliwych" zakładów przemysłowych, gdzie przestoje generują niepożądane, niebezpieczne i często dotkliwe finansowo skutki.

- Obecnie jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów z dużym inwestorem, który jest zainteresowany szerokim wdrożeniem naszej koncepcji w ramach własnej działalności rynkowej. Według wstępnych założeń pierwsza stacja SPS będzie gotowa do końca marca 2018 roku. Przeszkodą w szybszej realizacji naszych planów jest chociażby brak sposobów certyfikowania urządzenia - nie ma zdefiniowanych sposobów badania tej stacji. Z mojej wiedzy wynika, że jesteśmy pierwsi na świecie, z tego typu pomysłem - powiedział Adam Haraziński, product manager ds. Smart Power Station w ZPUE.


Adam Haraziński, product manager ds. Smart Power Station w ZPUE
Koncepcją SPS żywo zainteresowani są przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych, dla których priorytetem jest ciągła poprawa jakości energii i eliminacja przerw w dostawach energii. Stacja wpłynie bezpośrednio na poprawę współczynnika niezawodności zasilania oraz zminimalizuje przerwy w dostawach energii, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo zasilania obiektów użyteczności publicznej, szpitali oraz zapewni ciągłość procesów technologicznych we wspomnianych wyżej zakładach przemysłowych. Zastosowane tu elementy telemechaniki pozwolą na zdalną współpracę z systemami dyspozytorskimi funkcjonującymi u operatorów systemów elektroenergetycznych oraz na zdalne monitorowanie i sterownie w ramach systemu Smart Grid.

SPS będzie wyposażona także w funkcję ładowania samochodów elektrycznych, których produkcja i sprzedaż stale rosną. W Polsce zaczynamy także obserwować ten wzrost - według European Automobile Manufacturers Association w ubiegłym roku sprzedano 114 samochodów elektrycznych /BEV - Battery Electric Vehicle/ i 392 z napędem hybrydowo-elektrycznym /PHEV/ (rok wcześniej odpowiednio 70 i 221 sztuk). Pojazdów z napędem elektrycznym z pewnością będzie przybywać, a infrastruktura punktów szybkiego ładowania baterii w naszym kraju praktycznie nie istnieje. Jest to, zatem kolejna przestrzeń, którą ma wypełnić urządzenie z ZPUE. SPS umożliwi szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych prądem stałym DC lub przemiennym AC dzięki zabudowanej, zintegrowanej ładowarce dużej mocy.

System jest skalowalny, co oznacza, że rozmiary, wyposażenie i parametry stacji będą dopasowywane do potrzeb klienta. Także zakłada się możliwość rozbudowy istniejących stacji w celu dopasowania ich możliwości do zmieniających się w czasie potrzeb klienta.

Nie bez znaczenia, szczególnie dla środowiska jest możliwość wykorzystania wycofanych z eksploatacji baterii akumulatorów z autobusów elektrycznych, których żywotność na obecną chwilę przewiduje się na około 5-7 lat. To z pewnością wpłynie na cenę stacji, w której duży udział stanowią wciąż bardzo drogie, ale systematycznie taniejące akumulatory.
ZPUE

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE