ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes URE: ustawa o cenach energii wymaga bardzo pilnej nowelizacji
14.01.2019r. 12:13 14.01.2019r. 10:51

Ustawa ws. cen prądu wymaga pilnych zmian; jest niejasna i nie pozwala na równoważenie interesów różnych stron - ocenia prezes URE Maciej Bando. Ustawa to efekt wcześniejszych nieudanych interwencji; przy zgodzie co do interpretacji, nawet słabe prawo może działać dobrze - odpowiada przedstawiciel ME.
Jak mówił Bando w poniedziałek podczas kongresu Powerpol, "stoimy na stanowisku że ustawa wymaga pilnej nowelizacji". Jak wyjaśniał prezes Urzędu Regulacji Energetyki, z ustawą w obecnym kształcie nie widzi możliwości prowadzenia oczekiwanej przez wszystkie strony regulacji rynku, a także realizacji "fundamentalnego celu" - równoważenia interesów różnych uczestników.

Przyjęta 28 grudnia ustawa przewiduje ustalenie w 2019 r. cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników z połowy 2018 r. Sprzedawcy prądu mają dostać rekompensaty ze specjalnego funduszu, jeżeli kupią energię drożej niż ustalona cena dla odbiorcy końcowego. Wiele szczegółów mają zawierać rozporządzenia wykonawcze Ministra Energii, które jeszcze nie się nie pojawiły.

Brzmienie ustawy jest daleko sprzeczne z innymi aktami prawnymi, daleko niejasne, tworzące pola dla sporów wokół intencji i interpretacji - wskazywał Bando.

Jak dodał, ustawę można zilustrować hasłem: "kapitalizm tak, rynek nie". Chociaż mówi się o epizodycznym i czasowym charakterze, zupełnie zapomniano o czymś, co nazywa się rynkiem - stwierdził prezes URE. Jego zdaniem, w kapitalizmie "jest miejsce na interwencję państwa na rynku, ale nie na jego całkowite niszczenie". "Czasami krok za daleko oznacza całkowite zaprzepaszczenie wielu lat budowy gospodarki rynkowej" - dodał Maciej Bando.

"W tym brzmieniu jak teraz, nie widzę możliwości prowadzenia oczekiwanej przez każdą ze stron regulacji rynku czy pełnienia swoich obowiązków tak, by realizować fundamentalny cel zwany równoważeniem. (...) Brzmienie ustawy jest tak daleko sprzeczne z innymi aktami prawnymi, tak daleko niejasne, że nie chciałbym tworzyć pola do sporów na temat intencji, interpretacji językowych. Organ nie powinien brać udziału w takich sparingach" - powiedział prezes.

Prezes URE ocenił, że przyjęta pod koniec ubiegłego roku ustawa, która ma na celu zamrożenie cen energii na poziomie z ubiegłego roku, wprowadziła na rynku duże zamieszanie, dużą niepewność.

"To najgorszy przykład jak państwo może działać. (...) Takie wprowadzanie prawa jest szkodliwe dla każdego. Daje nie najlepszy przykład na sprawność administracji, a z drugiej strony stanowi niepokój dla nas jako konsumentów i szeroko pojętego sektora energetycznego, bo w tak zawiłym stanie prawnym trudno funkcjonować" - powiedział Bando.

"To co widzimy na przykładzie cen energii budzi nie tylko troskę URE, ale - jak słyszę - troskę KE" - dodał.

Wskazał, że kapitalizm nie wyklucza interwencji państwa na rynku.
"W kapitalizmie w mocny sposób i wieloraki definiowane są obowiązki państwa wobec rynku, jest miejsce na interwencję państwa, ale na interwencję, a nie na niszczenie rynku. Taką interwencją byłoby mitygowanie wzrostu cen, ograniczanie wzrostu cen (... ), ale czasami krok za daleko oznacza zaprzepaszczenie wielu lat budowy gospodarki rynkowej w Polsce" - powiedział Bando.

Dodał, że z populizmem walczyć można poprzez edukację.

Zdaniem wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego, wprowadzenie w ustawie ochrony odbiorców poprzez "limity cenowe" związane jest z chybioną polityką UE wobec emisji CO2 i OZE. "Wszystko wynika z faktu, że wcześniejsze interwencje były chybione" - stwierdził Dąbrowski.

Odnosząc się do zarzutów pod adresem ustawy dodał, że "nawet najlepsze prawo bez dobrej woli stosowania będzie złe", a słabe, "jak jest zgoda co do interpretacji" - może działać bez problemów.

Dąbrowski dodał, że to, czy nowelizacja będzie konieczna, dopiero się okaże. "Jesteśmy w dialogu z KE" - przypomniał. Jak dodał, chwilowo należy się skupić na uniknięciu sytuacji braku przewidywalności dla odbiorców. Odnosząc się do unijnej polityki wobec OZE wiceminister energii stwierdził, że sektor jest w wielu krajach dotowany, a Polska nie mogła sobie pozwolić na pompowanie takiej pomocy w ten sektor.

"To, że dzisiaj mówimy o ochronie odbiorców poprzez wprowadzenie limitów cenowych związane jest do pewnego stopnia z chybioną polityką unijną, czy to w zakresie CO2, czy wspierania OZE. Z jednej strony słyszymy głosy, że trzeba chronić odbiorców, z drugiej strony, gdy taka ochrona się pojawia, słychać głosy krytyczne. To przecież wynika z faktu, że wcześniejsze interwencje okazały się chybione" - ocenił wiceminister.

Wskazał, że warto w dyskusjach skupić się na sposobach stosowania nowego prawa.

"Nawet najlepsze prawo, jeśli nie ma dobrej woli jej stosowania, będzie złe. A słabe prawo, czy z jakimiś niedociągnięciami, jeśli jest powszechna zgoda, jak je interpretować, może być stosowane w taki sposób, że nie będzie z nim żadnych problemów" - skomentował wiceminister Dąbrowski.

1 stycznia weszła w życie ustawa, która m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, obniża opłatę przejściową i ustala ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników, obowiązujących w połowie 2018 r. Dodatkowo opłaty dystrybucyjne i przesyłowa mają pozostać na poziomie z końca 2018 r.

KOMENTARZE ( 8 )


Autor: ww 14.01.2019r. 11:04
sami nie wiecie co uchwalacie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: tzytzek 14.01.2019r. 13:29
Temu Panu chyba już za parę miesięcy podziękujemy, prawda?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 14-01-2019r. 14:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: odbiorca i sprzedawca 14.01.2019r. 19:37
Przepraszam bardzo, ale kto pisał tą ustawę i pod wpływem jakich środków wprowadzających pierwiastek baśniowy. Prezes... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: comdir 14.01.2019r. 20:59
Problemem podstawowym ustawy, w zakresie zamrożenia cen, jest błędne oparcie rozliczeń kompensat dla spółek obrotu na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ek 15.01.2019r. 00:16
Czy ekpia rządząca musi siebie i nas ośmieszać na świecie W Polsce działają firmy zagraniczne. Czy firmy obrotu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wybrany przez Was 15.01.2019r. 07:29
robimy to dla Was a skutki mamy w nosie, a w ogóle to jazgot i ..... Myślimy o Was. nie będzie nam Unia się wtrącać.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: szadiko 84 22.01.2019r. 07:34
Pan Bando próbuje jeszcze gładzić to co zostało już zburzone. Natomiast Pan Tchórzewski swoimi nieprzemyślanymi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE