ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

21 gmin GZM w grupie zakupowej gazu; dwie kolejne zamierzają dołączyć
18.06.2019r. 13:13

21 z 41 gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) weszło w skład tworzonej po raz pierwszy przez Metropolię grupy zakupowej gazu. Wkrótce do grupy powinny dołączyć dwie kolejne gminy - wynika z informacji GZM. Grupa przygotowuje przetarg na wspólny zakup tego paliwa.
Od kilku lat samorządy skupione w GZM kupują grupowo energię elektryczną. W trzecim kwartale tego roku po raz pierwszy zamierzają wspólnie zakontraktować także gaz. Będzie to prawdopodobnie największa grupa zakupowa tego paliwa w Polsce. Samorządowcy liczą na wynegocjowanie korzystniejszych stawek, niż gdyby każda gmina miała ogłaszać przetarg indywidualnie.

"Zakończyliśmy proces podpisywania (umów - PAP) grupy zakupowej gazu. Zgłosiło się 21 gmin. Mamy jeszcze propozycje, by dołączyć Wyry i Lędziny, co pewnie za chwilę się odbędzie" - mówił podczas wtorkowej sesji zgromadzenia GZM w Sosnowcu przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak.

Dotąd porozumienie ws. przygotowania i przeprowadzenia wspólnego postępowania na zakup gazu podpisały z Metropolią: Będzin, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Gliwice, Imielin, Katowice, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Tychy oraz Zabrze.

Wszystkie te gminy uczestniczą także we wspólnym zakupie energii elektrycznej. Podobnie jak w tamtej inicjatywie, projekt zakłada centralizację i optymalizację zakupu gazu dla miast i gmin Metropolii, a także ich placówek i instytucji. Dzięki temu osiągnięte w przetargu ceny powinny być korzystniejsze.
Równolegle Metropolia przygotowuje przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej na dwa kolejne lata. Grupę w tym zakresie stworzy - jak poinformował we wtorek Karolczak - 113 zamawiających, w ramach których działa 326 jednostek. Łączna wielkość zamówienia ma przekroczyć jedną terawatogodzinę energii elektrycznej.

W ub. roku grupa zakupowa GZM, którą utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek, chciała kupić prawie terawatogodzinę energii na lata 2019-2020, jednak jesienią przetarg został unieważniony z powodu wysokich cen. Najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc. i nie wszyscy członkowie grupy chcieli z niej skorzystać.

Grupa zdecydowała wówczas, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej. W drugim przetargu średnia cena za jedną megawatogodzinę jeszcze nieznacznie wzrosła (z 331,97 zł/MWh netto do 335,71 zł/MWh netto), jednak w listopadzie 2018 r. wybrano najtańszą ofertę, złożoną przez Tauron Sprzedaż. W efekcie grupa zakupowa zakontraktowała prawie 0,5 terawatogodziny energii za ponad 192 mln zł. Grupę utworzyły 73 podmioty skupiające 289 jednostek.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE