ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tylko jedna firma ma zatwierdzoną taryfę na energię elektryczną
17.12.2019r. 15:18

Dotychczas została zatwierdzona taryfa na energię elektryczną na przyszły rok tylko jednej spółki obrotu - ogłoszono na konferencji prasowej Urzędu Regulacji Energetyki.
Taryfa na przyszły rok została zatwierdzona tylko dla Taurona Sprzedaż, a pozostali sprzedawcy muszą złożyć nowe wnioski .

Jak uzasadnił prezes URE, pozostałe spółki przedstawiły koszty, które nie były uzasadnione i URE odmówiło zatwierdzenia taryf. Te spółki będą od stycznia korzystać z taryf z 2018 roku.

'Nie mogłem przychylić się do wniosków przedsiębiorstw, które pomimo kilku rund negocjacji nie zdecydowały się przystać na poziom taryf akceptowalny z punktu widzenia nadrzędnych celów regulacji - wyjaśnia Rafał Gawin, Prezes URE - "Przekazane przez sprzedawców informacje oraz porównanie warunków funkcjonowania rynku energii elektrycznej w roku 2019 z przewidywaniami na rok 2020, nie uzasadniają, w naszej ocenie, oczekiwanego przez przedsiębiorstwa wzrostu przychodu" - dodaje regulator.

Jednocześnie prezes URE zatwierdził taryfy dla PSE i pięciu OSD.

W wyniku zmiany taryfy na obrót energią elektryczną odbiorcy energii w tzw. grupach G, dla których sprzedawcą z urzędu jest Tauron Sprzedaż, zapłacą według szacunków URE za energię ok. 7 złotych miesięcznie więcej (grupa G11).

Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla grup G wyniósł średnio 3,1 proc. Oznacza to, że rachunki gospodarstw domowych (grupa G11) mogą wzrosnąć od 56 gr do 1,82 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię elektryczną będzie odpowiednio wyższy.
W konsekwencji oznacza to, że od 1 stycznia 2020 roku łączny średni wzrost na rachunku klientów detalicznych obsługiwanych kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja) przez Tauron wyniesie ok. 12 proc. w stosunku do roku 2019, czyli nie więcej niż 9 złotych miesięcznie - szacuje URE.

Zestawienia zmiany płatności dla odbiorców

Operator Systemu Dystrybucyjnego

Zmiana średniej stawki w dystrybucji ogółem

Zmiana średniej stawki w dystrybucji dla odbiorców grup G

Wzrost rachunkuw dystrybucji w grupie G11

Wzrost rachunku w dystrybucji w grupie G12

%

%

zł /miesiąc

zł /miesiąc

ENEA Operator

4,6

4,0

1,27

2,10

Energa Operator

4,4

4,3

1,82

2,80

PGE Dystrybucja

2,1

2,3

0,81 - 1,02*

1,31 - 3,93*

Tauron Dystrybucja

2,7

2,8

0,65 - 1,45

1,24 - 1,46

innogy Stoen Operator

2,2

2,0

0,56

0,83

średnio

3,1

3,1

* Dla PGE i Tauron łączne skutki dla odbiorców podano w przedziałach ze względu na istniejące jeszcze zróżnicowanie stawek opłat w poszczególnych obszarach.

Szacunkowe wartości zmian na rachunkach obliczono dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla grup G11 i G12 - dla średniego zużycia w kraju w 2018 r. W przybliżeniu zestawienie odpowiada rocznemu zużyciu energii w tych grupach przez przeciętną 3 osobową rodzinę, przy najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym (G11 - 1773 kWh rocznie; G12 - 3341 kWh rocznie).

URE zaznacza, że w 2019 roku mieliśmy do czynienia z tzw. ustawowym zamrożeniem cen na poziomie z czerwca 2018 roku. W konsekwencji w powszechnym mniemaniu ceny nie wzrosły. Dotyczy to jednak wyłącznie ich nominalnego poziomu w rozliczeniach z odbiorcami, a nie rynkowych stawek.- To, że odbiorcy końcowi na swoich rachunkach za energię elektryczną nie widzieli większych kosztów energii to zasługa "zamrożenia cen", które zostało wprowadzone przez ustawodawcę jako rozwiązanie wyjątkowe - tłumaczy Rafał Gawin. - Jednak nie oznacza to, że koszty realnie ponoszone przez przedsiębiorstwa energetyczne pozostały na niezmienionym poziomie w 2019 roku. Wprost przeciwnie, ustawowe wprowadzenie systemu rekompensat było spowodowane tym, że ceny energii rosły, a rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych (sprzedawców) miały pokryć różnicę pomiędzy rzeczywistymi wyższymi kosztami a niezmienionymi cenami dla odbiorców końcowych." - dodaje
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: anna 17.12.2019r. 19:08
gomółkę rozłożył brak podwyżek cen cukru , pis rozłoży brak podwyżek cen prądu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE