ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: zakładany koszt rekompensat za wzrost cen energii to ok. 3 mld zł, będzie ujęty w budżecie '21
07.01.2020r. 08:10

Wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 r., kiedy będzie można określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w 2020 r., oświadczył we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wysokość rekompensat oszacował na ok. 3 mld zł.
Sasin pytany w TVN 24, czy w 2020 roku ceny prądu wzrosną i czy wszyscy odbiorcy zapłacą za prąd więcej, odparł, że "cena prądu rośnie nie dlatego, że rząd podejmuje takie decyzje, tylko dlatego, że obiektywnie cena prądu rośnie nie tylko w Polsce, ale w całej Europie". Jak dodał, "jest to wynik również polityki klimatycznej, (...) która nakłada na producentów energii opłaty związane z emisją CO2".

Sasin oświadczył, że "zaproponujemy system rekompensat" dla odbiorców indywidualnych. Jak ocenił, gdyby wszyscy zwrócili się o rekompensaty, ich koszt wyniósłby ok. 3 mld zł. Jak podkreślił, wydatki te będą zapisane w budżecie państwa na 2021 r.

"W ostatecznym rozrachunku Polacy nie zapłacą więcej za prąd, czyli dokładnie wypełniamy to, co było obiecane, a obietnica była taka, że indywidualni odbiorcy, polskie rodziny, nie poniosą kosztów wzrostu cen energii" - podkreślił.

Pytany, czy jest już gotowa ustawa o rekompensatach i jak będą one wypłacane, Sasin powiedział: "Finalizujemy prace nad tym projektem ustawy, cały model jest przygotowany, dzisiaj rozmawiamy w Ministerstwie Aktywów Państwowych o szczegółach technicznych, jak te wypłaty mają być realizowane".
"Natomiast co do zasady, to zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy każdy będzie już wiedział, i będziemy mogli już określić, ile więcej każda pojedyncza polska rodzina zapłaciła za prąd w wymiarze rocznym, zrekompensujemy tę różnicę" - zapewniał.

Na początku stycznia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na sprzedaż energii PGE Obrót. Łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o 10,5 - 11 proc.

W grudniu prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót. W tym przypadku rachunki w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe średnio o odpowiednio: 12,2 i 11,3 proc.

Wcześniej, w połowie grudnia, regulator zatwierdził taryfę na sprzedaż energii dla klientów korzystających z taryfy Tauron Sprzedaż. Wzrost rachunku dla odbiorców Tauron Sprzedaż od 1 stycznia 2020 roku wyniesie od 11,4 do 12,9 proc.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: PS 07.01.2020r. 17:43
Powiedzmy, że 10 mln odbiorców zwróci się o rekompensaty to circa 250 zł na odbiorcę. Z tego listy i wnioski... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wert 07.01.2020r. 19:09
Ale to koszt roku 2020.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan Kowalski 08.01.2020r. 01:05
A po co komu ta karuzela biurokratyczna z dopłatami do energii? Na pewno nie potrzebuje jej 95% klientów energetyki!... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ułatwienia rządzących 08.01.2020r. 09:28
Wprowadzając podwyżki dla wszystkich odbiorców pan minister MAP nie martwił się że je wprowadza,natomiast rekopensaty... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE