ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sosnowiec z umową na modernizację ponad 6 tys. lamp ulicznych
04.02.2020r. 14:59

Umowę na modernizację ponad 6 tys. lamp ulicznych oraz wymianę ponad 1,6 tys. słupów oświetleniowych podpisał we wtorek samorząd Sosnowca ze spółką FBSerwis z grupy Budimeksu.
Warta 15,6 mln zł brutto umowa powinna zostać zrealizowana w ciągu piętnastu miesięcy (sześć miesięcy na projektowanie; dziewięć na realizację). Miasto deklaruje, że jego ulice będą już wtedy praktycznie w całości oświetlone w energooszczędnej technologii ledowej - oprócz tych lamp, które nie należą do samorządu.

Umowę podpisano podczas wtorkowego spotkania prasowego w Sosnowcu. Jak przypominał prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński, to już drugi etap modernizacji oświetlenia ulicznego.

"W poprzednim projekcie wymieniliśmy prawie 8 tys. opraw, kosztowało nas to ok. 15 mln zł. Teraz kolejny etap; po jego zakończeniu, co planowane jest w 2021 r. będziemy już miastem, które będzie miało na swoich słupach oświetlenie ledowe praktycznie w całości - 99 proc. naszych słupów będzie z tego typu oświetleniem ekologicznym, energooszczędnym" - zaznaczył Chęciński.

Obecne prace obejmą: oprawy lamp - 6071 sztuk; stare, najbardziej zniszczone betonowe słupy oświetlenia (1021 z unijnym dofinansowaniem; kolejnych ok. 600 na wyłączny koszt miasta), a także 140 szaf oświetleniowych i system sterowania. Wymiana lamp będzie możliwa dzięki zakupowi od Tauronu prawie 7 tys. opraw - poza zasobem miasta pozostały tzw. sieci skojarzone.

"Te działania przyczynią się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 75 proc., jeżeli chodzi o energię elektryczną i oświetlenie; zużycie energii zmniejszy się o prawie 70 proc. Niestety ceny energii szybują bardzo mocno w górę, ale to powoduje, że koszty, które ponosi miasto nie są aż tak drastycznie wyższe niż gdyby to miało miejsce bez tego typu działań" - ocenił Chęciński.
Sosnowiec dostał unijną dotację do tego przedsięwzięcia we wrześniu ub. roku. Była to druga pod względem wielkości dotacja w rozstrzygniętym wówczas konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 - na realizację projektów z zakresu efektywności energetycznej oświetlenia.

W największym z tych przedsięwzięć, przy dotacji prawie 23 mln zł, Tychy wymienią 2,3 tys. zł lamp i inną infrastrukturę. Sosnowiec przygotował natomiast projekt o wartości ponad 19 mln zł, do którego otrzymał z RPO ok. 16,5 mln zł z RPO.

Dotacje te zostały przyznane w konkursie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego śląskiego RPO (ZIT to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

W ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej w tzw. poddziałaniu 4.5.1 ZIT prowadzone są konkursy w zakresie niskoemisyjnego transportu miejskiego oraz oświetlenia ulicznego.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE