ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rzeczpospolita": kolejny sprzedawca podnosi ceny energii elektrycznej
05.02.2020r. 01:01

Po tym, jak prezes URE zatwierdził nowe, wyższe taryfy na energię elektryczną dla spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa, przyszedł czas na podwyżki w pozostałych firmach - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Jak pisze Dziennik, spółka Innogy wysłała już w tej sprawie listy do klientów. Firma ta, która nie musi zatwierdzać cenników u regulatora, od 1 lutego podniesie ceny samej energii elektrycznej o niecałe 16 proc. Zwiększyła też opłatę handlową (o 2,41 zł brutto miesięcznie). Biorąc pod uwagę opłaty za dostawę energii w sumie rachunki klientów Innogy wzrosną o około 12 proc.

"Rz" przypomina, że po zatwierdzeniu przez URE taryf spółek obrotu wchodzących w skład czterech grup energetycznych (Enei, Energi, PGE oraz Taurona) rachunki gospodarstw domowych korzystających z oferty tych firm wzrosną średnio o około 12 proc.

Gazeta zwraca również uwagę, że rząd przygotowuje przepisy, które mają zapewnić odbiorcom energii rekompensaty za zwiększone wydatki na prąd. "Rzeczpospolitej" udało się ustalić szczegóły planowanych regulacji.
Wypłata jednorazowych rekompensat ma się odbyć za pośrednictwem spółek handlujących energią, które otrzymają zwrot przekazanej kwoty. Prawo do wypłaty będzie przysługiwało wszystkim klientom niezależnie od tego, czy kupują energię od firm państwowych, czy prywatnych. Warunkiem jest jednak, by dochody tych osób za 2019 r. mieściły się w pierwszym progu podatkowym, czyli mogą wynosić maksymalnie 85,5 tys. zł.

W praktyce odbiorca energii będzie musiał złożyć u dostawcy odpowiedni wniosek, a rekompensata zostanie odliczona od pierwszego rachunku wystawionego po 15 marca 2021 r. Resort szacuje, że wysokość wypłaty - w zależności od zużycia energii elektrycznej w 2020 r. - wyniesie od około 35 zł do ponad 300 zł.

Według wyliczeń ministerstwa, prawo do rekompensat obejmuje 15 mln gospodarstw domowych, a łączna kwota wypłat sięgnie ok. 3 mld zł. Projekt ustawy musi jeszcze zyskać akceptację Rady Ministrów, a następnie trafi pod obrady parlamentu.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 05.02.2020r. 16:44
"Firma ta, która nie musi zatwierdzać cenników u regulatora"
a która to firma?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE