ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister aktywów państwowych uważa, że rekompensaty z tytułu wzrostu cen energii powinny być wypłacone
11.05.2020r. 09:41

Nie ma żadnych informacji o tym, aby temat rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej był kwestionowany - stwierdził w Radiu Plus wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin
Wicepremier został zapytany w trakcie rozmowy między innymi o projekt ustawy ws. rekompensat za podwyżki cen energii.

"Zgodnie z tym co zapowiadałem, mój resort przygotował odpowiedni projekt ustawy, jeszcze na początku tego roku, 14 lutego został on wpisany do prac rządu" - powiedział Sasin.

Przypomniał, że temat rekompensat został przejęty przez ministerstwo klimatu.

"Ja zdania nie zmieniam absolutnie w tej sprawie. (...) Uważam, że te rekompensaty, tak jak zostało zapowiedziane, powinny być wypłacone" - powiedział wicepremier.
Sasin pytany, czy rekompensaty mogą być ograniczone, odpowiedział: "Nie mam wiedzy w tym momencie, czy jakieś zmiany do tego projektu zamierza wnieść ministerstwo klimatu. Ja projekt przedstawiłem w takim kształcie, w jakim jest on wpisany do prac rządu i mam nadzieję, że w takim kształcie zostanie przyjęty".

"Chociaż oczywiście to jest zawsze decyzja rady ministrów i wynik tych prac legislacyjnych może jakieś korekty wprowadzić. Co do zasady, ja nie mam żadnych informacji o tym, aby ta kwestia rekompensat była w jakiś sposób kwestionowana albo żeby była jakakolwiek decyzja o tym, że mają one nie być Polakom wypłacone" - powiedział wicepremier.

Zgodnie z projektem, nad którym pracuje resort aktywów, odbiorcy końcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych będą mogli liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny energii. W tym celu odbiorcy, będący stroną umowy na dostawę energii mają składać deklaracje, że nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85 528 zł. Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

W ramach uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 r., kiedy następować będzie wypłata.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE