ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: pracujemy nad zachętami do inwestowania w lokalne sieci energetyczne
11.06.2020r. 13:00

Wraz z URE pracujemy nad tym, by firmy energetyczne zajmujące się dystrybucją energii chętniej inwestowały w rozwój lokalnych sieci - poinformował PAP minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że chodzi np. o korzystniejsze rozliczanie realizowanych inwestycji.
Minister zwrócił uwagę, że jednym z najpoważniejszych wyzwań energetycznych, jakie stoją przed Polską, jest rozbudowa rozproszonego systemu energetycznego. Zwrócił uwagę, że ma to związek m.in. z coraz większą liczbą paneli fotowoltaicznych, które instalowane są na dachach domów jednorodzinnych. Tym samym - jak podkreślił - rośnie nam liczba prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii elektrycznej.

"Aby budować rozproszony system, konieczne są - oprócz inwestycji np. w panele, małe biogazownie czy małe elektrownie wodne - inwestycje w sieć, zwłaszcza średniego i niskiego napięcia" - powiedział minister.

Kurtyka wskazał, że myśląc o bezpieczeństwie energetycznym kraju, nie można zapomnieć o lokalnym bezpieczeństwie energetycznym.
"Zależny nam, by na jak najniższym szczeblu dochodziło do optymalizacji i równoważenia między lokalnymi aktywami energetycznymi a lokalnym zapotrzebowaniem na energię, tak by w większym stopniu wykorzystać te aktywa np. prosumentów. Optymalizacja na poziomie lokalnym może być dokonana dużo sprawniej. niż z perspektywy centralnej" - powiedział.

Kurtyka poinformował jednocześnie, że wraz z URE resort klimatu pracuje and rozwiązaniami legislacyjnymi, które miałyby zachęcić przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej i są odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym, do inwestowania w budowę lokalnych sieci - średniego i niskiego napięcia.

"Takie rozwiązanie może służyć lokalnemu bilansowaniu zapotrzebowania. Żeby to jednak miało miejsce, potrzebne są inwestycje w sieć, efektywność energetyczną, magazyny energii. To będzie wymagało dodatkowych działań ze strony operatorów systemów dystrybucyjnych, którzy chcieliby ten potencjał zagospodarować. Dlatego pracujemy z URE and rozwiązaniami, które będą skierowane właśnie do nich" - podsumował minister.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Roman 12.06.2020r. 01:09
Obecnie bidni Samorządowcy kłody rzucają OSD jednocześnie robiąc z OSD dojną krowę. Nie rozumieją systemu naczyń... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Janek 12.06.2020r. 12:33
A co zbudowąnowych lokalnych systemów. Pomysł wyglada na utrwalanie monopoli w zmienajacej się rzeczywistośi
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE