ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE: Energetyce brakuje narzędzi do zarządzania rosnącą liczbą prosumentów
01.07.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Urząd Regulacji Energetyko ocenia, że rozwój prosumentów i nowych podmiotów, takich jak obywatelskie społeczności energetyczne, będzie coraz większym wyzwanie dla sektora pod względem technicznym, inwestycyjnym i organizacyjnym. - To problem systemowy i dlatego konieczne jest poszukiwanie narzędzi, które umożliwią skuteczne zarządzanie nowym modelem rynku - przekonuje prezes URE Rafał Gawin.
Zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki konieczne jest stworzenie rozwiązań systemowych, które zapewnią, że przyłączanie nowych źródeł do sieci i wprowadzanie energii nie będzie ograniczone barierami technicznymi czy handlowymi. Jednocześnie według URE konieczne jest zapewnienie operatorom pokrycia kosztów utrzymania sieci.

O segmentacji rynku, potrzebach zmian systemowych i kosztach zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości dostaw podczas zakończonej wczoraj 31. Konferencji Energetycznej EuroPower mówił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Rafał Gawin ocenił podczas kongresu EuroPower, że rosnąca liczba instalacji prosumenckich z jednej strony przyczynia się do spadku popytu na energię z sieci, a z drugiej generuje po stronie systemu koszty, których - jak stwierdził - nie można bagatelizować.

Jak mówił, spadek liczby odbiorców, którzy ponoszą opłaty dystrybucyjne oznacza, że trzeba je dzielić na mniejszą liczbę podmiotów, co z kolei powoduje, że opłata jednostkowa wzrasta.

Prezes URE zaznaczył, że w sytuacji wzrostu liczby rozproszonych źródeł prosumenckich pojawiają się też nowe problemy techniczne związane z pracą sieci, co wymusza ponoszenie dodatkowych kosztów po stronie operatorów.

Jak ocenia Urząd Regulacji Energetyki w komentarzu do wystąpienia prezesa URE podczas konferencji EuroPower, rozwój energetyki rozproszonej, w tym prosumenckiej, całkowicie zmienia charakter sektora dystrybucji.
- Operatorzy systemów dystrybucyjnych stają się animatorami rynku. To od sprawności ich działań, umiejętnego przewidywania zmian oraz tempa i sposobu, w jaki poradzą sobie z czekającymi ich wyzwaniami, w dużej mierze zależeć będzie funkcjonowanie rynku - wskazuje URE.

Jak ocenił podczas EuroPower Rafał Gawin, "jesteśmy świadkami segmentacji i fragmentaryzacji rynku".

- Mamy z jednej strony energetykę systemową ze stuprocentowym obligiem giełdowym, gdzie duże, systemowe jednostki kreują cenę rynkową, która musi uwzględniać także koszt bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii. Z drugiej strony mamy energetykę małoskalową i obywatelską. Jednostki konwencjonalne są i jeszcze długo będą potrzebne w systemie po to, aby zapewnić ciągłość dostaw energii - mówił Rafał Gawin.

- Jesteśmy w trakcie zmiany. Widać to chociażby po tym, jak europejska polityka energetyczna zmieniła się w politykę, którą właściwie bardziej możemy nazwać klimatyczno-energetyczną. Dotychczasowa formuła rynku się wyczerpała.Przechodzimy od schematu scentralizowanego, systemowego, w kierunku rynku zdecentralizowanego i coraz bardziej rozproszonego - stwierdził Rafał Gawin.

- Doprowadzając do konkurencji między tymi źródłami - źródłami o zupełnie różnej charakterystyce - możemy utracić te źródła, które są nam potrzebne do zachowania bezpieczeństwa dostaw lub zacząć po stronie lokalnej odzwierciedlać koszt związany z zachowaniem bezpieczeństwa dostaw - ocenił prezes URE.

Zdaniem Rafała Gawina, odpowiedzią energetyki na zarysowane przez niego wyzwania powinny być inwestycje w sieci dystrybucyjne oraz wdrażanie rozwiązań z zakresu smart meteringu w sposób "przemyślany i mądrze zaplanowany tak, aby przyniósł on korzyści zarówno klientom i biznesowi, jak i systemowi energetycznemu".

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Wilek 01.07.2020r. 22:40
Niestety wydaliśmy grube miliony na smart liczniki u Klientów, które nie za bardzo wiadomo do czego są. Lepiej było... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Hurt 02.07.2020r. 00:11
Panie PURE to spółki obrotu obecnie sponsoruja dystrybucje w usłudze kompleksowej dla prosumenta pokrywajac 100%... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 6 | Najnowsza odpowedź: 04-08-2020r. 13:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jhvg 02.07.2020r. 19:41
A przy nowo zawieranych umowach dokładają pozycje opłata handlowa i jakieś ubezpieczenia
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE