ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT




SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Setki domowych baterii w Oregonie utworzą wirtualną elektrownię
03.07.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, kolejny koncern energetyczny wdroży pilotaż polegający na połączeniu domowych magazynów energii w ramach wirtualnej elektrowni. Tym razem taką inicjatywę podejmie stanowy koncern energetyczny z Oregonu.
PGE (Portland General Electric) uruchamia pilotaż, w ramach którego do wirtualnej elektrowni włączy 525 domowych magazynów energii. Ich właściciele, zgadzając się na udział w tym przedsięwzięciu, będą wynagradzani za możliwość przejęcia kontroli nad ich bateriami w celu stabilizowania lokalnego systemu energetycznego.

Stanowy koncern z Oregonu liczy, że zastosowanie takich schematów na szerszą skalę zapewni dodatkową elastyczność systemowi energetycznemu zmierzającemu w kierunku dekarbonizacji.

Program ruszy jesienią, a klienci PGE, którzy zechcą wziąć w nim udział, będą mogli dodatkowo liczyć na rabat przy zakupie domowego magazynu energii.

Portland General Electric chce jednocześnie zorganizować zakup większej ilości baterii, z których będą korzystać uczestnicy wirtualnej elektrowni, w ten sposób obniżając jednostkowy koszt inwestycji.

PGE zakłada, że do wirtualnej elektrowni zostaną włączone baterie o jednostkowej pojemności 12-16 kWh.

Koncern energetyczny z Oregonu w zamian za przekazanie mu kontroli nad domowymi bateriami ma zapewniać ich właścicielom comiesięczny rabat na rachunku za energię w wysokości 40 dolarów.
Rabat będzie mniejszy i wyniesie 20 dolarów jeśli właściciel magazynu energii będzie ładować go dodatkowo za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej.

- Magazynowanie energii jest kluczowe w kontekście gromadzenia energii z elektrowni wiatrowych i słonecznych. W ramach wirtualnej elektrowni domowe baterie utworzą jedno źródło energii, które pomoże w bilansowaniu podaży i popytu na energię, uwalniając źródła, które muszą czekać w pogotowiu, gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce. Zastępując tradycyjne elektrownie, wirtualna elektrownia daje jej uczestnikom również niezawodne źródło energii w przypadku blackoutu - wyjaśnia PGE.

Zgodnie ze strategią energetyczną Oregonu, amerykański stan ma osiągnąć 50-procentowy udział OZE w swoim miksie energetycznym do 2040 roku.

W 2017 roku największym źródłem energii w Oregonie były elektrownie wodne (44,81 proc. miksu), następnie elektrownie węglowe (26,09 proc.), elektrownie gazowe (19,31 proc.), elektrownie wiatrowe (4,98 proc.), a stanowy miks energetyczny uzupełniały ponadto elektrownie jądrowe (3,02 proc.).

Większość starszych elektrowni wodnych w Oregonie nie jest jednak zaliczana do źródeł składających się na stanowy tzw. Renewable Portfolio Standard, które mogą korzystać z system zielonych certyfikatów (Renewable Energy Certificates).

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE