ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KGHM chce do 2030 r. połowę zapotrzebowania na energię pokryć z własnych źródeł, w tym z OZE
18.12.2020r. 11:10

Do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię KGHM chce pokryć z własnych źródeł, w tym z Odnawialnych Źródeł Energii, ograniczając w ten sposób emisję CO2 - poinformowała w piątek spółka.
W komunikacie przesłanym w piątek KGHM wskazał na "kluczowe osiągnięcia realizacji Strategii na lata 2019 - 2023", czyli stabilny poziom produkcji krajowej, znacząco większe moce przerobowe zakładu Sierra Gorda, inwestycje w proekologiczne rozwiązania i wzrost efektywności finansowania zewnętrznego.

Jak podano, zgodnie z założeniami, KGHM do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię chce pokryć z własnych źródeł, w tym z Odnawialnych Źródeł Energii, ograniczając w ten sposób emisję CO2. Temu ma służyć m.in. Programu Rozwoju Energetyki KGHM, w ramach którego realizowane są projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej na terenie Piaskowni Obora i budowy zespołu elektrowni fotowoltaicznych przy Hucie Miedzi Głogów. "Dzięki wykorzystaniu działek przeznaczonych pod inwestycję oraz użyciu paneli o dużej mocy możliwe będzie zwiększenie potencjału zainstalowanej mocy z 9,5 do 14,5 MW" - podano. Pierwszą elektrownię fotowoltaiczna KGHM uruchomił w grudniu tego roku. Dostarcza ona prąd zakładowi KGHM ZANAM w Legnicy.


Prezes KGHM Marcin Chludziński ocenił, że aktualizując strategię KGHM na lata 2019-23 spółka dobrze zidentyfikowała trendy i możliwe zawirowania ekonomiczne. "Mimo że nie mogliśmy przewidzieć wpływu pandemii na światową gospodarkę" - powiedział.

Szef KGHM podkreślił, że spółka planuje utrzymać wysoki poziom produkcji i zwiększać bezpieczeństwo pracowników, a jednocześnie dążyć w kierunku zielonej energii. "KGHM to gigant w skali światowej, w wielu obszarach jesteśmy liderem i jako pierwsi wdrażamy nowe rozwiązania i technologie" - powiedział Chludziński.
Jak zaznaczono, w ciągu dwóch lat KGHM przeprowadził kilka kluczowych dla rozwoju firmy inwestycji. To m.in. uruchomienie pieca WTR w Hucie Miedzi Legnica, rozbudowa zbiornika odpadów flotacyjnych Żelazny Most, czy Program Udostępniania Złoża. "Miedziowa spółka utrzymuje zakładany stabilny poziom krajowej produkcji 450 tys. ton Cu w urobku (średnio w okresie 2019-2023) i 540 tys. ton miedzi elektrolitycznej (średnio w okresie 2019-2023)" - podała spółka.

Wskazano też, że po raz pierwszy w historii chilijskie zakłady KGHM Sierra Gorda znacząco zwiększyły swoje moce przerobowe. "Są bliskie, wyznaczonego na dopiero za 3 lata, celu strategicznego: osiągnięcia minimalnego średniorocznego dziennego przerobu rudy w Sierra Gorda na poziomie 130 tys. ton. Dwa lata temu było to zaledwie 110 tys. ton" - podano.

W ciągu dwóch lat - jak wskazuje spółka - KGHM wyemitował obligacje na kwotę 2 mld zł i osiągnął ponad 2,5 mld zł zysku netto (2593 mln zł za okres 2019 r. i 9 miesięcy 2020 r.).

KGHM podał również, że w ciągu dwóch ostatnich lat wzrósł wskaźnik bezpieczeństwa pracy w oddziałach spółki. Wymieniono także w tym kontekście działania miedziowej spółki związane z walka z pandemią. "Spółka Nitroerg z Grupy Kapitałowej KGHM uruchomiła produkcję środków do dezynfekcji, które sukcesywnie trafiały do potrzebujących w całej Polsce. Firma, poprzez fundację przekazuje wsparcie w postaci zakupów sprzętu medycznego czy środków ochrony zarówno kadrze lekarskiej, jak i uczniom, nauczycielom czy seniorom" - podkreślono.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE