Kurtyka: w pierwszej po³owie roku rozwi±zania ws. rekompensat za wzrost cen pr±du
14.01.2021r. 14:53
14.01.2021r. 09:41

W pierwszej po³owie tego roku maj± byæ gotowe rozwi±zania ustawowe dotycz±ce rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej - poinformowa³ w czwartek minister klimatu i ¶rodowiska Micha³a Kurtyka.
"Je¿eli chodzi o rozwi±zanie ustawowe, ono bêdzie gotowe w pierwszej po³owie roku - powiedzia³ Kurtyka w RMF FM zapytany, kiedy tak zwani odbiorcy wra¿liwi bêd± mogli liczyæ na rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej.
"Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wra¿liwych. Odbiorcy wra¿liwi to s± tacy, u których udzia³ kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego, czyli w dochodzie rozporz±dzalnym jest znacz±cy. Przyjmujemy, ¿e jest to oko³o 10 proc. Je¿eli 10 proc. naszych dochodów p³acimy, to wtedy podpadamy pod tak± definicjê odbiorcy wra¿liwego. Nie ma w Polsce ¿adnych uregulowañ prawnych, które by wspiera³y takich odbiorców wra¿liwych i ogranicza³y zjawisko ubóstwa energetycznego, nad tym bêdziemy pracowaæ" - doda³.
Jak podkre¶li³ minister celem jest skoncentrowanie wsparcia na osobach, które w najwiêkszym stopniu potrzebuj± go w op³acaniu rachunków. Jednocze¶nie zwróci³ uwagê, ¿e prowadzone w 2020 r. konsultacje projektu ustawy, który wstêpnie przewidywa³ udzielanie rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej, jednoznacznie wskaza³y na nieefektywno¶æ takiego rozwi±zania.
"Dzia³anie to mia³o byæ jednorazowe i skierowane do bardzo szerokiej grupy beneficjentów, którzy w znacznej czê¶ci nie potrzebuj± wsparcia przy op³acaniu rachunków za energiê elektryczn±" - stwierdzi³ szef resortu klimatu. Dlatego - jak wskaza³ - przygotowywane obecnie w resorcie klimatu i ¶rodowiska rozwi±zania ustawowe s± "po pierwsze, rozwi±zaniami systemowymi, a po drugie, skierowane s± do grupy odbiorców w gospodarstwach domowych najbardziej zagro¿onych ubóstwem energetycznym"
Na pocz±tku grudnia ubieg³ego roku Urz±d Regulacji Energetyki poinformowa³, ¿e gospodarstwa domowe, korzystaj±ce z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona zap³ac± od 1 stycznia 2021 r. ¶rednio o 3,5 proc. wiêcej za energiê elektryczn±. G³ównym powodem podwy¿ek by³ nieznacznie wy¿szy, ni¿ uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowi±zuj±cych w 2020 r., poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G - wskaza³ Urz±d. Drugi czynnik to wzrost kosztów zakupu ¶wiadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywno¶ci energetycznej.
Jak informowa³ we wrze¶niu ubieg³ego roku wicepremier, minister aktywów pañstwowych Jacek Sasin, jego resort przygotowa³ projekt ustawy wprowadzaj±cy rekompensaty za podwy¿ki pr±du; zastrzeg³, ¿e rekompensaty bêd± wtedy, kiedy zdecyduje o tym rz±d. Odbiorcy koñcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych mogliby liczyæ na rekompensaty za wy¿sze w 2020 r. ceny energii. W tym celu odbiorcy, bêd±cy stron± umowy na dostawê energii mieliby sk³adaæ deklaracje, ¿e nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85 528 z³. Odpowiedni± rekompensatê maj± wyliczyæ sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwróciæ w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieni±dze mia³yby pochodziæ z Funduszu Wyp³aty Ró¿nicy Ceny, zasilonego czê¶ci± przychodów pañstwa ze sprzeda¿y uprawnieñ do emisji CO2. W ramach uzgodnieñ miêdzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowa³o, ¿e Fundusz Wyp³aty Ró¿nicy Ceny jest czê¶ci± sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wp³yw na wynik ca³ego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld z³ w 2021 r.
Pytany o ubieg³oroczne zapowiedzi ministra Sasina, Kurtyka powiedzia³, ¿e "¶wiat siê zmieni³ dosyæ mocno przez ostatni rok. Natomiast sprawa, je¿eli chodzi o systemowe rozwi±zanie kwestii cen energii, to jest w rêkach ministra klimatu i ¶rodowiska".
Kurtyka przypomnia³, ¿e za ustalanie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych odpowiada prezes Urzêdu Regulacji Energetyki.