ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
MATERIAŁY PROBLEMOWE
01.12.2015r. 11:30

Sławomir Bielecki ("Energetyka" - listopad 2015)
Zgodnie z klasycznym rozumieniem pojęć elektrotechniki teoretycznej, urządzenia elektryczne zasilane prądem przemiennym okresowym pobierają poza mocą czynną również moc bierną. Związane jest to z przesunięciem fazy prądu względem napięcia, spowodowanym m.in. obecnością w obwodzie elementów reaktancyjnych. Rozważając problem racjonalnego użytkowania mocy i energii elektrycznej, należy mieć na uwadze pewne aspekty związane z rolą i znaczeniem mocy biernej.
30.11.2015r. 13:27

Adam Olszewski, Mieczysław Wrocławski - Energa-Operator SA ("Energia Elektryczna" - listopad 2015)
Tytułowa "Energia na oszczędzanie" to projekt wykorzystujący behawioralne metody wpływania na zachowania klientów w zakresie użytkowania energii elektrycznej. Już na półmetku pokazał, że zwiększanie świadomości odbiorców przynosi efekt w postaci zmniejszenia zużycia energii.
17.09.2015r. 15:03

Podejście do warunków przyznawania odbiorcom końcowym bonifikat za niedostarczenie energii elektrycznej było przez dłuższy czas kwestią, która różniła przedsiębiorstwa energetyczne oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Autor: Przemysław Kałek - Kancelaria Chadbourne & Parke ("Energia Elektryczna" - nr 8/2015)
03.08.2015r. 13:47

Po latach starań zainicjowanych przez Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG) polski przemysł uzyskał możliwość skorzystania z rozwiązań umożliwiających mu zachowanie konkurencyjnej pozycji na rynkach europejskim i światowym. W 2015 r polski rząd wprowadza dwa rozwiązania, które dedykowane są zarówno największym, jak i małym Odbiorcom Przemysłowym, Zakładom Energochłonnym, przedsiębiorstwom stosującym energochłonne technologie produkcji oraz producentom wydobywającym, przerabiającym i odgazowującym wyroby węglowe. Znaczące redukcje kosztów systemu wsparcia OZE, jak również zmniejszenie obciążeń wynikających z podatku akcyzowego od energii elektrycznej (które wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r.), istotnie poprawiają ekonomiczne warunki funkcjonowania polskiego przemysłu.
Autor: Henryk Kaliś
01.07.2015r. 05:57

Pełna treść programu przyjętego przez rząd w dniu 30 czerwca 2015 r.
Autor: Międzyresortowy Zespół do spraw wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski Zachodniej
17.06.2015r. 13:48

Celem artykułu było zbadanie czy na rynku detalicznym energii elektrycznej decyzje gospodarstw domowych są obarczone zniekształceniami poznawczymi oraz określenie zakresu ich występowania. Przeprowadzone w artykule badania wskazały, że takie błędy poznawcze na rynku energii elektrycznej występują i związane są one głównie z awersją do strat.
Autor: Rafał Nagaj ("Rynek Energii" - kwiecień 2015)
26.05.2015r. 09:15

W artykule przedstawiono aktualne zmiany zachodzące na polskim rynku elektroenergetycznym. Przybliżono korzyści wynikające z zarządzania popytem, przykładowe programy DSR oraz zmiany na rynku energii spowodowane wdrażaniem DSR.
Autorzy: Tadeusz Olkuski, Edmund Ciesielka, Adam Szurlej ("Rynek Energii" - kwiecień 2015)
05.05.2015r. 13:13

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej
The aim of the paper is to present results of the research that was taken in 2014 by the authors. The scope was to investigate electricity usage patterns among consumers in Poland and Czech Republic. In the next step, the differences and similarities behavior models in households and workplaces were defined and motivations of respondents in activities related to energy efficiency were described. The paper describes current literature review, research methodology along with its’ organization as well as results and conclusions.
, Marta R. Jabłońska, Simona Jursová ("Rynek Energii" - 1/2015)
10.03.2015r. 13:39

Poruszono kwestię struktury podsektora wytwarzania krajowego systemu elektroenergetycznego, jego kształtu i roli jaką odgrywa i będzie odgrywać w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Przedstawiona została aktualna struktura oraz europejskie trendy w kształtowaniu polityki państw w tym zakresie.
Autorzy: Józef Paska, Karol Pawlak ("Rynek Energii" - luty 2015)
13.10.2014r. 14:12

Wdrażanie inteligentnych sieci tworzy nowe warunki do szerokiego opracowywania metod oraz narzędzi optymalizujących zużycie energii elektrycznej przez odbiorców końcowych. Poszerzają się także możliwości w zakresie pokrycia prognozowanego zapotrzebowania na energię elektryczną i utrzymanie stabilności systemu elektroenergetycznego, inne niż budowa nowych mocy wytwórczych. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej, poprzez zarządzanie stroną popytową, tworzy warunki do wygładzania przebiegu krzywej obciążenia i w następstwie tego zmniejszania średnich kosztów dostaw energii.
Autor: Włodzimierz Lewandowski - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE