ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREOdbiorcy na rynku energii
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
ZPUE SA


KONTAKT
MATERIAŁY PROBLEMOWE
19.08.2014r. 14:42

Przedmiotem analizy w niniejszej pracy jest rynek detaliczny energii elektrycznej w Polsce. W artykule dokonano charakterystyki tego rynku, zwłaszcza pod kątem poziomu konkurencji. Analiza wykazała, że rynek ten jest mocno skoncentrowany, a w segmencie sprzedaży do gospodarstw domowych w zasadzie nadal funkcjonuje monopol. Celem artykułu była ocena, jakie skutki dla odbiorców końcowych niesie nadmierna siła rynkowa przedsiębiorstw elektroenergetycznych na rynku detalicznym w Polsce.
Autor: Rafał Nagaj ("Rynek Energii" - nr 2/2014)
16.06.2014r. 13:59

W artykule została przeanalizowana możliwość takiego doboru struktury procesów bilansowania, zawierającej odpowiednią sekwencję rozliczeniowych i planistycznych procesów bilansujących, aby stwarzać zachęty dla uczestników rynku do jak najwcześniejszego ujawniania rzeczywistych zapotrzebowań i preferencji.
Autorzy: Radian Karpuk, Eugeniusz Toczyłowski ("Rynek Energii" - luty 2014)
04.06.2014r. 13:56

W artykule przedstawiono przykładowe wyniki analizy jednostkowego zużycia energii paliw w odniesieniu do jednej osoby w gospodarstwach domowych. Wykorzystano zarówno klasyczną analizę statystyczną oraz z uwzględnieniem rozmytości. Poszczególne przypadki opisano trapezoidalną liczbą rozmytą a następnie wykonano i przeanalizowano rozkład prawdopodobieństwa oraz gęstość prawdopodobieństwa dla obserwacji rozmytych zużycia energii w gospodarstwach domowych dla wybranego przypadku.
Autor: Helena Rusak ("Rynek Energii" - luty 2014)
26.05.2014r. 14:59

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Premier RP stawia na energetykę węglową i jądrową, otwarcie zwalcza energetykę prosumencką (OZE/URE) i zapowiada zawetowanie unijnego pakietu klimatycznego do 2030 r.
("Czysta Energia" - nr 5/2014)
21.05.2014r. 14:53

W naszym kraju, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie – oszczędność energii.
Autor: Jarosław Tomczykowski - biuro PTPiREE ("Energia Elektryczna" - kwiecień 2014)
23.04.2014r. 14:00

Praca laureatki trzeciego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Prawa Energetycznego zorganizowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań. Artykuł zostanie opublikowany również w drugim zeszycie Przeglądu Prawniczego Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland (nr ISSN 2299 - 8055), wydanym w czerwcu 2014 r.
Autor: Anna Janosz, studentka V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego
17.04.2014r. 14:20

dr inż. Krzysztof Billewicz, Katedra Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej
Popyt na energię charakteryzuje się małą elastycznością. Stosowane są różne metody służące kształtowaniu obciążeń. Artykuł
pokazuje, że w przypadku zarządzania popytem bardzo ważny jest czynnik psychologiczny, który często jest pomijany w obecnych badaniach na ten temat.
("Przegląd elektrotechniczny" - nr 9a/2012)
03.04.2014r. 14:12

Obciążenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) cechuje się dużą zmiennością – sezonowe, lub nawet dobowe, różnice pomiędzy szczytem i doliną obciążenia mogą sięgać kilku GW. Usługa redukcji obciążenia – świadczona przez Odbiorców energii może pozwolić na kształtowanie krzywej obciążenia KSE, poprzez zmniejszenie sezonowych i dobowych różnic pomiędzy szczytami i dolinami obciążenia.
Autor: Henryk Kaliś ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 2/2014)
27.03.2014r. 13:52

1 stycznia br. weszły w życie Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych głównych operatorów systemów dystrybucyjnych skupionych w PTPiREE. IRiESD regulują m.in. proces zmiany sprzedawcy energii. Część dotyczących go uregulowań wprowadza rozwiązania stanowiące nowość w relacjach pomiędzy operatorami a sprzedawcami i odbiorcami końcowymi. Takim novum jest zarządzanie przez OSD procesem zawierania umowy o świadczenie usług dystrybucji jako etapu zmiany sprzedawcy.
Autor: Przemysław Kałek – kancelaria Chadbourne & Parke LLP ("Energia Elektryczna" - luty 2014)
20.03.2014r. 13:55

Malejące ceny energii elektrycznej i PM OZE dają dziś wiele możliwości dla aktywnych uczestników rynku energii do osiągania korzyści z udziału w rynku. Stała znajomość i obserwacja rynku, w szczególności cen energii i PM OZE w latach 2012, 2013 i 2014 pozwalała na uzyskanie wysokich oszczędności w zakupach energii dla odbiorców końcowych oraz zysków dla jej dostawców.
Autor: Szymon Kosiński – IPE Trading Sp. z o.o. ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 2/2014)cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE